נוסעים כאן

כל סוגי התחבורה בישראל

מדריך בסיסי: אילו סוגי אורות יש ברכב?

לאורות הרכב חשיבות מכרעת בכל הקשור לבטיחות שלכם ושל הנהגים בכביש. לכן, לפני שאתם ממהרים לבצע את הנסיעה הראשונה שלכם, חשוב לדעת אילו סוגי אורות יש ברכב ולתפעל אותם כמו שצריך. במאמר הבא נסביר מה זה אורות דרך, אורות גבוהים, אורות ערפל ואיך מתפעלים כל אחד מהם.

אורות דרך

אורות הדרך הם למעשה האורות הנמוכים והרגילים שאנחנו נוהגים להדליק בדרך קבע. את אורות הדרך מדליקים באמצעות סיבוב של המתג הממוקם על מוט התאורה שבצדו השמאלי של ההגה. כיום ברוב הרכבים החדשים קיים מנגנון שמכבה את אורות הדרך כשמוציאים את המפתח מהסוויץ', אך אל תסמכו על זה אם אתם לא רוצים שהמצבר שלכם ייגמר.

חשוב לציין, בין התאריכים 1 בנובמבר וה- 31 במרס חובה להדליק את אורות הדרך למשך כל היום. בכל שאר ימות השנה יש להדליק אותם רק כשמתחיל להיות חשוך. על כן, חשוב לדעת איזה סוגי אורות יש ברכב. נוסיף שההמלצה שלנו עבורכם היא להדליק אותם למשך כל שעות היום, כך יראו אתכם יותר טוב ואתם תרגישו בטוחים יותר על הכביש.

אורות גבוהים

אורות גבוהים מיועדים במיוחד לדרכים חשוכות ללא תאורת עזר. מכיוון שמדובר באור עוצמתי במיוחד שיכול גם לסנוור מאד, חשוב להקפיד לבצע בו שימוש חכם ולכבות אותו כאשר אנחנו מזהים רכב שמגיע מולנו. ברוב הרכבים, מפעילים את האור הגבוה באמצעות משיכה של מוט התאורה שנמצא בחלק בצדו השמאלי של ההגה. חשוב לציין שהאור הגבוה לא כבה לבד ועל מנת להפסיק את השימוש בו יש להחזיר את מוט השליטה על התאורה למצבו הקודם.

אורות ערפל קדמיים

אורות הערפל הקדמיים מתאימים במיוחד למקרים בהם יש ערפל כבד בדרך. בנוסף, הם שימושיים מאד כשיורד גשם כבד או שלג, מה שפחות נפוץ בארץ שלנו. מדובר באורות שלא חובה להשתמש בהם ולכן הם לא מותקנים בכל רכב, אם כי ברכבים החדשים הם מותקנים בדרך קבע. ממש כמו האורות הגבוהים, גם במקרה הנוכחי חשוב מאד להפסיק את השימוש כאשר תנאי הדרך משתפרים. אם לא תעשו כן, אתם עלולים לסנוור את הנהגים שנמצאים מלפנים ולגרום לתאונה.

אורות ערפל אחוריים

בדומה לאורות הערפל הקדמיים, גם באורות האחוריים מומלץ להשתמש כאשר יש ערפל כבד, גשם או שלג. אולם, בניגוד לאורות הקדמיים, המטרה של האורות האחוריים הוא לאפשר לרכב שנמצא מאחוריכם להבחין בכם כשתנאי הדרך קשים. מכיוון שמדובר באור חזק ועוצמתי, הוא עלול לסנוור את הנהג שמאחור ולכן חשוב להפסיק את השימוש בו כשתנאי הדרך משתפרים. בחלק מהרכבים מותקן פנס ערפל אחורי אחד ובחלק מהרכבים זוג פנסים בעלי צבע אדום ועוצמתי.

מדריך בסיסי: אילו סוגי אורות יש ברכב?

מתי אתם צריכים להדליק אורות?

באופן כללי החוק קובע שעליכם להדליק את האורות ברכב כרבע שעה אחרי שקיעת השמש. זה בדיוק זמן הביניים שבו אתם נראים פחות בולטים בכביש וחייבים לעזור לנהגים האחרים להבחין בכם. את האורות תוכלו לכבות כרבע שעה לפני זריחת השמש, כשהכביש כבר מואר באופן מלא. כאמור, כדי לשמור על בטיחות בחורף חובה להדליק את האורות כל הזמן בין התאריכים 1 בנובמבר וה- 31 במרס בדרכים בין עירוניות, כאשר נהגי מוניות, אוטובוסים ומשאיות מחויבים להדליק אותם גם בדרכים עירוניות.

לסיכום, אם אתם רוצים שהנסיעה שלכם ברכב תהיה בטוחה ורגועה, אתם חייבים להכיר את כל סוגי האורות ולא פחות חשוב מזה, לתפעל אותם בשעת הצורך. בנוסף, חשוב לבצע באורות הללו שימוש מושכל, על מנת שלא לסנוור נהגים אחרים ולגרום לתאונות מיותרות.

נגישות