נוסעים כאן

כל סוגי התחבורה בישראל

לפי החוק – האם מותר לעשן בזמן נסיעה בתחבורה ציבורית?

כידוע לכל, נהג אינו מורשה לדבר בנייד, לאכול תוך כדי נסיעה, לכתוב הודעה וכדומה, אלא נהג חייב לנהוג עם שתי הידיים על ההגה מתוך מטרה לנתב את תשומת הלב המלאה לנסיעה. מכאן שנהג אינו מורשה לעשן תוך כדי נהיגה. מה אם כן הדין לגבי עישון בנסיעה ציבורית, כאשר הנוסע אינו נדרש להישאר מרוכז? ובכן גם כאן הנוסעים בתחבורה ציבורית אינם מורשים לעשן, אם כי הפעם מסיבה שונה. אין מדובר בגורמי בטיחות, אלא בסיבות בריאותיות. אם כן מהו הדין לגבי עישון על ידי אמצעים שלא מפזרים עשן בחלל (כגון סיגריה אלקטרונית או וופורייזר) תוך כדי נסיעה בתחבורה ציבורית? ניגשנו לבדוק!

חוקים חדשים לצד אמצעי עישון חדשים

אם ננסה להיזכר בימים שבהם היה לגיטימי לעשן במסעדה, במטוס או באוטובוס, נידרש ללכת די אחורה בזמן, כאשר התחושה היא שמאז ומתמיד היה אסור לעשן במקומות ציבוריים. עם זאת, מדובר בחוקים שהם יחסית חדשים, וכיוון שבשנים האחרונות נוספו שחקנים חדשים למשוואה, כגון מכשיר האידוי הנייד (וופורייזר), הרי שמתווספים מגוון סימני שאלה למשוואה. מה אם כן מותר ומה אסור? ובכן יש כמה דברים שעליכם לדעת.

מהו הקנס ומה לגבי סיגריה אלקטרונית?

ראשית ראוי לציין שבעת נהיגה אסור לעשן, גם אם החוק לא מעניק קנסות לנהגים שכן מעשנים תוך כדי נהיגה. מבחינת נוסעים מעשנים, גם כן ניתקל באיסור חד משמעי. החוק קובע באופן נחרץ שאין לעשן במקום ציבורי. מי שבוחר לעבור על החוק צפוי לקבל קנס (בערך כ1,000 ש"ח) ואף מעמיד את עצמו בפני מאסר בפועל. האם זה מוגזם? ובכן לאור הנתונים שמצביעים על כך ש-80 אנשים נפטרים מדי שנה בשל עישון פסיבי, נראה שאין זה מוגזם. עם זאת, כאן נשאלת השאלה מה לגבי עישון של סיגריה אלקטרונית? ובכן גם כאן החוק קובע שאין לאפשר לעשן אותה במקום ציבורי. לא אותה ולא מגוון מכשירי אידוי, כאשר אין זה כלל משנה מה הסיגריה האלקטרונית מכילה.

 

 

מה עם קנביס רפואי?

ציינו שאין לעשן בתחבורה ציבורית מכשירי אידוי, ופה נעצור להרחיב את ההסבר. באופן כללי מי שיש לו אישור להחזיק קנביס לשימוש רפואי רשאי לעשן בכל מקום, אם כי פה יש מגבלות על הכמות, ואף יש מגבלות על ההגדרה "כל מקום". שנסביר? אם מבקשים לצרוך את הקנביס באמצעות אידוי, יש לוודא שלא קיים שום אדם נוסף באזור. מכאן שמספיק שיש באוטובוס נהג, ושוב לא ניתן לעשן במרחב הציבורי. לא טבק, לא עלים נטולי ניקוטין ולא קנביס.

מה לגבי תחנת האוטובוס?

מה עם תחנת האוטובוס, האם בה ניתן לעשן? ובכן החוק קובע שגם מחוץ לאוטובוס, במתחם התחנה, לא מותר לעשן. לא בסככה הייעודית ולא באזור המידי, גם אם מדובר במרחב חיצוני שמצוי מתחת לכיפת השמיים. מי שבכל זאת מבקש לעשן באזור של האוטובוס יצטרך להתרחק מכל התאגדות של בני אדם, או לחלופין למצוא חדר ייעודי שהוקצה לטובת ציבור המעשנים, כאשר חדר מסוג זה צריך להכיל אמצעי אוורור ויש לוודא שהוא אינו מהווה מטרד עבור חלקים אחרים במתחם.

מחפשים פתרון?

שנסכם? אין זה משנה אם מעשנים סיגריה רגילה, סיגריה אלקטרונית, או אם בוחרים בוופורייזר. בנוסף אין זה משנה אם מעשנים עלים רגילים נטולי ניקוטין, ניקוטין, או קנביס. באוטובוס ובמתחם התחנה אינכם מורשים לעשן. מהו אם כן הפתרון, לכבד את החוק – להבין את ההיגיון שעומד מאחוריו, ובו זמנית לבחור לעשן לפני או אחרי הנסיעה (לצד נקיטת מרחק משמעותי).

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות