נוסעים כאן

כל סוגי התחבורה בישראל

רכבת מול אוטובוס: כך תבחרו איך להתנייד בארץ

את המאמר הבא שווה יהיה לקרוא אפילו למי שיש רכב פרטי. רבים אינם מודעים ליתרונות הגדולים של התחבורה הציבורית ולא להבדלים הגדולים בין כלי התחבורה הציבורית השונים. לכל אחד מהם יעוד שונה, כך שאם תכירו אותם לעומק, תוכלו לנצל את השימוש בהם באופן מיטבי, לחסוך זמן וכסף ולהתנייד בנוחות.

תחבורה ציבורית בישראל

תחבורה ציבורית קיימת בישראל עוד מלפני קום המדינה. רכבות נסעו בארץ ישראל עוד מתקופת הטורקים בעוד קווי אוטובוס הופעלו על ידי אגד כבר בתחילת שנות השלושים של המאה שעברה. שני אמצעי התחבורה הללו היו ועודם המרכזיים בישראל בכל הנוגע להסעת המונים. השילוב ביניהם הוא זה שאפשר לנייד כוחות מלחמה בשעת הצורך או עובדים מהבית למקום העבודה בשעת שלום. מבחינה עקרונית, היתרונות והחסרונות של כל אמצעי תחבורה נשארו די דומים במהלך השנים, למרות השכלולים והחידושים הרבים כמובן.

רכבת מול אוטובוס: כך תבחרו איך להתנייד בארץ

אוטובוס – תחבורה בכל מקום

היתרון הגדול של האוטובוס הוא ש הוא מגיע לכל מקום בו יש כביש סלול שזה אומר כל יישוב בארץ. קווי האוטובוס מגיעים לעיתים קרובות באופן תדיר יותר מכיוון שהם יותר קטנים כמובן מרכבת. האוטובוס מאפשר התניידות טובה הן בתוך הערים והן למרחקים בינוניים. החיסרון בהם הוא שהם מועדים לפקקי תנועה והנסיעה בהם יכולה להיות לא נוחה לעיתים, ביחוד למי שצריך מרחב גדול לרגליים או למטען.

רכבת – נוחות ללא פשרות

היתרון הגדול ברכבת הוא נוחות נסיעה. זו כוללת מושבים הרבה יותר מרווחים, מקום רב למטען או אפילו אופניים מתקפלים ועליה חלקה מהרציף. הרכבת יותר נוחה למבוגרים או כל מי שמתקשה לחכות בתחנת האוטובוס בשמש או בגשם. אם קיים קו רכבת ליעד שלכם, הרי שעדיף לעשות בו שימוש. תוכלו כמובן גם לשלב הגעה לתחנה בעזרת האוטובוס והמשך המסלול באמצעות רכבות.

רשת הרכבות בישראל לא מגיעה כמובן לכל מקום בארץ כמו האוטובוס אבל היא מתעדכנת משנה לשנה. כך למשל תוכלו להגיע לנהריה בצפון או אפילו בית שאן. זה מאפשר למי שגר בגליל או בסביבת עמק הירדן והכינרת להיות יותר מחובר למרכז הארץ ולהגיע בנוחות גם לשדה התעופה. הקו בין תל אביב לירושלים גם הוא שודרג כאשר הרכבת כיום היא אמצעי התחבורה המועדף לנמל התעופה בן גוריון, למודיעין וירושלים. בירושלים קיימת תחנה חדשה ותוואי חדש יחסית המאפשר אפילו תצפית יפה על הנוף.

לסיכום נאמר שההעדפה צריכה להיות לכיוון הרכבות אבל כאשר מדובר בנסיעות קצרות יחסית, ניתן לקחת את האוטובוס, אפילו בקווים מקבילים לרכבת. זאת מכיוון שבנסיעות קצרות זו יכולה להיות טרחה להגיע לתחנת הרכבת, לעבור בידוק ולהגיע לרציף. יתר על כן, צי האוטובוסים גם הוא התעדכן בכל החברות ומציע כיום נסיעה נוחה יחסית, אבל תמיד יש מקום לשיפור.

נגישות