נוסעים כאן

כל סוגי התחבורה בישראל

האם תאונת דרכים נחשבת תאונת עבודה?

בכול הנוגע לתאונת עבודה ישנה עמימות גדולה, במיוחד אם מדובר בתאונת דרכים. מצד אחד אנשים מכירים את המקרה הקלאסי, ברור להם שאם במהלך העבודה הם נפגעו, סביר להניח שהמקרה עונה על ההגדרה. מצד שני, קיימים לא מעט מקרים צדדיים שגם כן עונים על ההגדרה, כך מי שאינו מגיע מהתחום עשוי מראש לוותר. מכאן שחשוב לדעת שגם תאונת דרכים עשויה להיחשב כתאונת עבודה, כך שניתן לתבוע לא רק את הביטוח הלאומי, אלא גם את הביטוח של מקום העבודה. הנקודה היא שיש להבין אלו מקרים מגדירים תאונת עבודה ואלו נסיבות צריכות "לעטוף" את הסיטואציה כדי שהיא אכן תיחשב כזו. רלוונטי עבורכם? לרשותכם מידע חיוני בנושא!

מענה ראשוני ומקצועי

העמימות בתחום אולי אינה נוחה, אך בהחלט מובנת, וזאת כי לא מעט סיטואציות עשויות להסיט את ההגדרה. מכאן שחשוב להבין שאין למהר לקבוע האם תאונת דרכים נחשבת כתאונת עבודה, ופה נעצור לציין שתי עובדות חשובות: ראשית חשוב להבין שמבחינת ההגדרה הקרה, תאונת עבודה בין היתר כוללת תאונה שאירעה בדרך מהעבודה ובדרך למקום העבודה, משמע תאונת דרכים בהחלט עשויה להיות חלק מהמשוואה. דבר שני שיש לקחת בחשבון זה שלא תמיד קל להגדיר מהי תאונת דרכים. כך למשל אם התאונה קרתה בזמן שישבתם בחניה, בזמן שפרקתם את הרכב, או בעת רכיבה על אופניים, הרי שנדרש לבחון את הדברים באופן מקצועי. מבקשים מענה ראשוני? באתר Lawtip מחכה לכם מידע מורחב ומקצועי בנושא, לצד טיפים יעילים שיסייעו בעת הגשת תביעה.

האם תאונת דרכים נחשבת תאונת עבודה?

קרתה תאונת דרכים – את מי תובעים?

בהנחה ואכן תאונת הדרכים מוכרת כתאונת עבודה, יש להבין את מי תובעים. במקרה מעין זה אפשרי לתבוע את ביטוח החובה ואת המוסד לביטוח לאומי. עם זאת, אין לצפות לקבל פיצוי כפול ואף יש להבין איזה גוף עדיף לתבוע קודם. כך למשל בהרבה מן המקרים ההמלצה היא קודם כל לתבוע את הביטוח הלאומי (כדי שרמת הנכות תיקבע), ורק לאחר מכן לתבוע את ביטוח החובה בשל התאונה. מכאן שהכי נכון זה להתייעץ עם גורם מומחה, כגון עו"ד מקצועי שמתמחה בתחום. עוד נציין שבכל סוגיה מומלץ להתייעץ עם עו"ד, בין אם מדובר בתאונת דרכים שנוגעת לקורקינט חשמלי ובין אם מדובר באובדן מקום העבודה בעקבות התאונה.

שאלה של נסיבות והגדרות

כפי שציינו, תאונת דרכים אכן יכולה להיחשב כתאונת עבודה, אם כי הנסיבות משנות את התמונה. כך למשל אם בדרך למקום העבודה הורדתם את הילד בגן הילדים ואז התאונה אירעה, רוב הסיכויים שמדובר בתאונת עבודה. מנגד, אם התאונה קרתה בשל עצירה בסופר (בשל צרכים אישיים), הרי שאז אין זה המקרה. כמו כן, אין חובה שהתאונה תתרחש בדרך הביתה, אלא הכוונה ל"בית", היא כל מקום בו מתכוונים לישון לפני שמתחיל מחדש יום העבודה. עוד מקרה שראוי לציין? ובכן אם התאונה אירעה בעת נסיעה להפסקת צהריים (כפי שנהוג במקום העבודה), הרי ששוב ייתכן שאותה תאונת דרכים תיחשב כתאונת עבודה.

מתנהלים בדרך הקלה והמבטיחה

כפי שמתבהר, קיימים לא מעט משתנים שמשפיעים על סך התמונה. מאוד תלוי מאין לאן נסעתם ומדוע. מה שכן ניתן לומר בוודאות, זה שפנייה בהקדם הניתן למקור מקצועי עשויה לסייע באופן ניכר. הן להשיג את מרב הפיצויים, הן למנוע התנהלות מוטעית והן להשיג דמי פגיעה. אז נכון שניתן לפעול לבד ולהשיג דרך האתר של ביטוח לאומי רשימה של סך המסמכים הנחוצים עבור הגשת תביעה, אך אם מבקשים להגדיל את הסיכויים, הנחיה מקצועית אינה פחות מהכרחית. סעו בזהירות!

נגישות