נוסעים כאן

כל סוגי התחבורה בישראל

חורשים את הארץ בעשייה חברתית: את הדרך שעשה רפאל אדרעי ז"ל ממשיכים קרוביו, איל משה ורפי אדרעי

קרוביו של רפאל אדרעי ז"ל החליטו להמשיך את זכרו ולפעול לטובת ההנצחה של הפעילות החברתית בה התמקד, כחלק מהמשך של פעילות ענפה. למעשה, בני המשפחה הצליחו עם השנים ליצור מערך חברתי שמתבצע מצפון ועד דרום, כולל פעילות הנצחה הכוללת בין היתר את הקמת בית יד לבנים בעיר צפת בה נולד וגדל. מי היה רפאל אדרעי וכיצד בני משפחתו ממשיכים את המסורת החברתית שלו? להלן כל הפרטים.

רפאל אדרעי ז"ל – לוחם אמיץ למען מדינת ישראל

רפאל אדרעי ז"ל נולד בשנת 1924 למשפחה שורשית וערכית בעיר צפת.  עוד מגיל צעיר השתלב בתנועת הנוער "העובד והלומד" בתוך מדריך, ולאחר שנים של עשייה התלבט בתור מדריך ערכי שהצליח לעורר השראה רבה באהבה שלו למולדת כמו גם לחיבור לעיר צפת. רפאל אדרעי התגייס ליחידת ההגנה והצטיין גם כסייר מעולה וגם כמחמיא סליקי נשק, כל זאת במסגרת שלטון המנדט הבריטי. יחד עם זאת, כאשר הבריטים עזבו את המדינה והוכרזה מדינת ישראל, נקלעו אדרעי וחבריו ללחימה קשה שהתרחשה על רקע של מלחמת יום העצמאות. במלחמה הגן אדרעי ביחד עם חבריו על העיר צפת הנצורה ואף הפגין אומץ לב כאשר התעקש לתלות את דגל ישראל במקום הדגל של האויב.

במסגרת הלחימה עזב אדרעי את צפת ועבר ביחד עם היחידה שלו להילחם באזור הצפון, עד שנפל בקרב העז שהתרחש באזור היישוב רוחמה, עת האיוב המצרי הפגיז וכתוצאה מכך נהרגו חיילים רבים, כולל אדרעי. הוא נפל ב 28.7.1948 בגיל 24 בלבד, והועבר למנוחת עולמים בעיר ראש פינה. מאז מותו פועלים בני המשפחה לטובת ההנצחה שלו גם במסגרת של פעילות חברתית ענפה למען החברה הישראלית וגם באמצעות גיוס של כספים מהציבור, לטובת הקמה של בית יד לבנים. גיוס הכספים הצליח ובני המשפחתו הצליחו לגייס סכום של כ-3 מיליון ₪ מהציבור, כל זאת מתוך מטרה לאפשר למשפחות שכולות להתייחד עם זכר הנופלים ובמקביל לאפשר לציבור הרחב להכיר את סיפורי הגבורה של החיילים האמיצים שנפלו למען הגנת המולדת.

 

 

עשייה חברתית ענפה למען צמצום פערים בחברה הישראלית

חלק מהותי מהעשייה של הדור הממשיך כוללת את הקמת עמותת אחינועם. העמותה הוקמה לראשונה בשנת 2018 על ידי בני המשפחה רפי אדרעי, משה אדרעי וכן אייל אדרעי מתוך מטרה לצמצם את הפערים בחברה הישראלית לצד קידום של בני נוער מהפריפריה, כחלק מחובה מוסרית וערכית שהשתרשה במשפחה עוד מהדרך שעשה רפאל אדרעי ז"ל. עם השנים הצליחה העמותה להפוך לעמותה בולטת מאוד בתחום החברתי, וזאת בשל שימת דגש על תוכנית ליווי ארוכת טווח. רפי אדרעי תורם רבות למען הרחבת התוכנית הזו ביחד עם אחיו, כאשר המטרה של התוכנית הזו היא לספק לתלמידים מהפריפריה הזדמנות לפרוח ואף להתגבר על המחסומים.

העשייה החברתית של עמותת אחינועם הצליחה ברבות השנים להפוך לעמותה מובילה בתחומה שזוכה לגיבוי מלא מצד הרשויות המקומיות לצד גורמי החינוך, כחלק מהבנה כי מדובר בפעילות ענפה ובעלת השפעה לא רק על המרקם החברתי אלא גם על היכולת להוביל ליצירה של קהילה שתומכת האחד בשני, לא מעט בזכות ההשראה של בני המשפחה מהסיפור של רפי אדרעי ז"ל.

לסיכום

רפאל אדרעי ז"ל היה אישיות מוכרת ומוכבדת מאוד בעיר צפת בה נולד וגדל ועליה גם הגן בזמן הלחימה. בני המשפחה שלו ממשיכים את דרכו באמצעות עשייה חברתית המתבצעת במסגרת עמותת אחינועם, כאשר באתר הרשמי תוכלו למצוא מידע נוסף אודות התוכניות הרבות למען החברה הישראלית.

נגישות