נוסעים כאן

כל סוגי התחבורה בישראל

הסבת דוח משטרה: זה מה שעליכם לעשות

קבלת דו"ח תנועה על רכב שלא נהגתם בו בהחלט יכולה לגרום ללב להחסיר פעימה, ולגרום לתחושות בלבול, תסכול ואפילו סקרנות. אנשים רבים מוצאים את עצמם מתמודדים עם הסיטואציה הזאת בדיוק, בעיקר אם הם נוהגים להשאיל את רכבם לחברים או לבני משפחה בתדירות גבוהה. אז איך בדיוק מתמודדים עם סיטואציה כזאת, שבה קיבלתם דו"ח על עבירה שאתם יודעים שלא אתם ביצעתם? טוב ששאלתם, כי במאמר זה ריכזנו לכם את כל התשובות. המשיכו לקרוא ותדעו הכול.

שלבים להסבת דו"ח משטרה

הסבת דו"ח משטרתי פירושה תיקון הרשומה הקיימת, כך שתשקף את הנהג או המידע הנכון, וכאן תוכלו למצוא מידע נוסף ומפורט בנושא. כך תעשו זאת:

 • צרו קשר עם הגורם המנפיק: פנו למרכז פניות הנהגים הארצי של המשטרה, הסבירו את המצב וספקו ראיות לכך שלא הייתם הנהגים בזמן העבירה. הראיות יכולות להיות עדים שיעידו על המקום שבו כן הייתם או צילומי אבטחה המוכיחים שמישהו אחר נהג ברכב שלכם.
 • הגישו מחלוקת: אם לא ניתן לשנות את הדו"ח בהתבסס על איש הקשר הראשוני שלכם, ייתכן שיהיה עליכם להגיש מחלוקת רשמית. תהליך זה עשוי לדרוש הגשת מסמכים או ראיות נוספים לתמיכה בטענתכם.
 • פנו לייעוץ משפטי: במקרים מורכבים יותר, או אם המחלוקת שלכם נדחית, פנו לייעוץ משפטי. עורך דין המתמחה בעבירות תנועה יוכל לספק ליווי המותאם למצבכם.
 • התייצבו לדיון: אם תצטרכו להציג את טיעוניכם בבית המשפט, הגיעו מוכנים. אספו את כל הראיות, כולל עדויות, צילומי אבטחה או הוכחות אחרות כדי להוכיח שלא נהגתם ברכב. כמו כן, שמרו תיעוד של כל התקשורת שהייתה לכם עם הסוכנות המנפיקה.

דו"ח התנועה עצמו

 • אמתו את הפרטים: בדקו היטב את פרטי הדו"ח. ודאו שלוחית הרישוי, תיאור הרכב והתאריך והשעה של ההפרה תואמים לרשומות שלכם. אם העבירה בוצעה באזור הדרום, בתאריך שבו אתם הייתם בטיול רייזרים בירושלים, הוכחות לכך יכולות לשנות את כל הפרטים. טעות פקידותית יכולה לפעמים להיות הגורם לדיווח השגוי.
 • הבינו מי כן נהג: אם הפרטים בדו"ח תואמים לרישומי הרכב שלכם, נסה להיזכר למי הייתה גישה אליו בזמן ביצוע העבירה, שכן הידיעה מי כן נהג יכולה להיות קריטית בתהליך ההסבה.

ֹ

 

תוצאות אפשריות

לאחר שתנקטו את השלבים להמרת דו"ח משטרה, קיימות מספר תוצאות אפשריות שתלויות בגורמים המטפלים בפנייה שהגשתם. באתר של משטרת ישראל ניתן למצוא פרטים נוספים לגבי דוחות תנועה, ולקבל מידע מלא ומקיף בנושא. הינה כמה תוצאות אפשריות:

 • תיקון הדו"ח: המשטרה מכירה בטעות ומתקנת את דו"ח התנועה כך שיירשם על שם הנהג או המידע הנכונים.
 • ביטול הדו"ח: אם ברור שנעשתה טעות והצלחתם לספק ראיות משכנעות, הרשות עשויה לבטל את הדו"ח לחלוטין.
 • תיקון חלקי: במקרים מסוימים הדו"ח עשוי עדיין להיות בתוקף, אבל בהפחתת עונשים או קנסות בהתאם לנסיבות.

מניעת סיבוכים עתידיים

 • נהלו יומן: אם אתם משאילים או משכירים הרכב שלכם הרבה, נהלו יומן. רשמו פרטים כמו מי נהג ברכב, תאריך, שעה ומטרה. זה יכול להיות יקר ערך אם תקרית נוספת תתרחש.
 • דברו עם הנהגים האחרים ברכב: ודאו שכל מי ששואל את רכבכם מבין את חוקי התנועה ואת חשיבות ההקפדה עליהם. הבהירו שהם אחראים לכל הפרה שתבוצע בזמן שהם מאחורי ההגה.
 • התקינו מצלמה: שקלו להתקין מצלמת דשבורד ברכב שלכם. זה יכול גם לעזור לכם לדעת מי נהג ברכב במקרה של קבלת דו"ח וגם לספק ראיות במקרה של תאונה.

לסיכום

אף אחד לא אוהב לקבל דו"ח תנועה, ובטח אם הוא לא מוצדק או לא מיועד לכם מלכתחילה. אם נקלעתם לאירוע כזה דאגו קודם כל לשמור על איפוק ועל סבלנות, ולבצע את התהליך הנדרש בצורה מסודרת ומיטבית. זה תהליך שעלול לקחת קצת זמן, אבל בסופו של דבר אין משהו חשוב יותר מהשקט הנפשי והמוניטין שלכם, ולכן הוא משתלם. דו"ח תנועה שגוי עלול להיראות מרתיע מאוד, אבל עם הכלים והגישה הנכונים הוא יהפוך להיות רק אתגר קטן שאתם יותר ממסוגלים להתגבר עליו.

נגישות